Príbeh fotografie

Kirgizsko: Konské pólo s mŕtvou kozou

Buzkashi

Buzkaši, tiež známe ako Kok-Boru, je tradičný jazdecký národný šport, pripomínajúci konské pólo. Avšak súťažia  tu dva tímy proti sebe a snažia sa dostať mŕtvu kozu do bránky. Čítate správne kozu, ktorej sťali hlavvu a nohy a niekedy sa môže použiť aj telo sťatej ovce. Nejdem tu hovoriť o etike či morálke, to by sme museli zabrdnúť do siahodlhej histórie tohto športu a rituálu. Pozrime sa bližšie na tento šport.

Bránka v Buzkashi nie je taká, akú poznáme z futbalu či hokeja. V tomto športe má podobu kruhu na zemi. V súčasnosti sa tento kruh často vytvára z pneumatík postavených dookoola, alebo sa pre jednoduchosť používa jedna veľká pneumatika. Bod získava tím, ktorý dokáže dopraviť alebo hodiť kozu do kruhu.

Buzkashi, Kok-boru
Buzkashi, Kok-boru

Víkendové hry a výročné festivaly

Buzkaši sú často sprevádzané aj inými súťažami ako napríklad súboj, či zápasenie, v ktorom sa bojovníci snažia zhodiť protivníka z koňa, alebo súťaž, kde sú po zemi pohádzané napríklad papierové peniaze a jazdec ich musel zdvihnúť zo zeme rukou počas jazdy na koni. Bežná je aj streľba z luku či iné. Vidieť to bolo zaujímavé.

Súťaže na koňoch, Kirgizsko
Súťaže na koňoch, Kirgizsko

Obratnosť a sila – koľko váži koza?

Počas našej cesty v Kirgizsku sme mali možnosť si pozrieť Buzkaši zápas miestnych dedinčanov, kde už vo vzduchu bolo cítiť silu jazdzov, koňov a vervu s ktorou do toho šli. 

Čo sa týka samotného Buzkaši, dnes už dedinčania niekedy netrénujú so skutočným telom kozy, ale s jeho maketou. Na festivaloch sa však nepoužíva žiadna maketa. Samotný jazdec musí byť veľmi obratný, musí perfektne ovládať jazdu na koni, čeliť súperom, nenechať sa zhodiť, musí mať taktiku a stratégiu. A navyše musí vedieť získať a niesť ešte aj hodiť do bránky samotnú kozu. 

S koňom musia byť jazdci jedno telo a jedna duša. Aj keď počas súťaže používajú aj bič, keď nesú kozu, je dosť ťažká, potrebujú obe ruky, dokonca si pomáhajú a pridŕžajú kozla aj nohou a bič držia v ústach. Vtedy je celý kôň ovládaný čiste nohami a telom.

Ak sa vám to celé zdá bláznivé, počkajte si na čerešničku na torte. Skúsil som si zdvihnúť kozu zo zeme, no takú váhu som nečakal. Samotné telo kozy má približne 33-35 kilogramov.

Buzkashi - dummy goat used for training
Buzkashi – dummy goat used for training

História

Tento šport vznikol v období 10. až 15. storočia podľa legendy, keď domáci pozorovali vlkov pri lovu. Názov vznikol z perzských slov „boz“ (koza) a „kashi“ (ťahať). Doslova 5ahanie kozy. Tento šport bol hlavným programom na turkménskych svadbách a je populárny v celej Strednej Ázii, pričom každá krajina má trochu odlišné pravidlá. Na posledných Svetových nomádskych hrách sa víťazom v Kok-Boru stalo práve Kirgizko.

Popularita Buzkaši

Tento športová tradícia je populárna medzi Kyrgezmi, Turkmenmi, Kazachmi, Uzbekmi, Ujgurmi, Hazarami, Tádžikmi, Wakhmi a Paštúnmi. V západnej Číne sa tento konský šport praktizuje aj na jakoch.

Afganistan: V Afganistane je tento šport veľmi populárny a hrali ho každý piatok, no počas prvej vlády Talibanu bol v roku 2001 zakázaný. Po nástupe Talibanu v roku 2021 bol tento šport povolený.

Galéria

Fotogaléria:  Celú galériu Buzkaši si pozrite tu.

Pozdrav na Slovensko

Kirgizskí jazdci Buzkaši, pozdrav na Slovensko
Kirgizskí jazdci Buzkaši, pozdrav na Slovensko

koza, súboj, zápas, kone, kôň, Kirgizko, stredná ázia, jazero, hory, Alakul,  Ala-kul , jazdec, jurta, Karakol, Song-kol

 

One Comment

Back to top button