User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Príbehy z Aljašky? 

Kráčam po Aljašskej zemi. Vyzerá to ako sen. Tá príroda navôkol je nádhera. Wow uvidím medveďa?

Prečítal som všetko čo som našiel, lebo som sa bál a aby smo bol pripravený aspoň pokiaľ sa dá.

Každý medveď je iný a každá situácia jedinečná neexistuje zaručený návod čo presne robiť.
Vieme sa však dobre pripraviť a o tom je tento článok.

Medvedia laba a pazúryRaz sa nás tak jeden obyvateľ Aljašky opýtal „ A prečo vôbec chcete stretnúť medveďa?
Veď tu nikto nechce stretnúť medveďa.
Rozprávali sme o tom takí plní entuziazmu, že sme ho chceli, no zároveň nechceli stretnúť, až bol z toho Bill úplne zmetený :D

Záujem bol veľký, no strach ešte vačší. Preštudoval som všetky dostupné materiály na internete a na všetkých fórach a filmoch. Porozprával som sa so všetkými ľuďmi, ktorí tripovali nadivoko a so všetkými rangermi, ktorých som stretol na Aljaške, v Kanade, ale aj na Slovensku ktorých som poznal. Veru, naučil som sa o medveďoch veľa a videl som, aké hlúpe môže byť správanie niektorých ľudí a zároveň, ako sa lepšie pohybovať v prírode.

Jedna rangerka nám vravela, že keby si mala vybrať smrť tak si vyberie hocičo, len nie zabitie medveďom. Ten totiž svoju obeť roztrhá pazúrmi 

Poznaj svojho medveďa

Takže, čo robiť, keď už sme v lese na Slovensku alebo kdekoľvek inde?
Základ je “Poznaj svojho medveďa”. Ako všade inde, aj pri všetkých cestách a výletoch je dobré mať aspoň základný prehľad o oblasti, do ktorej idete. V rôznych oblastiach sú rôzne druhy medveďov a medvede majú iné skúsenosti s ľuďmi. Niektoré medvede sú na ľudí zvyknuté viac, iné menej.
Najhoršie sú tie kontajnerové či také, ktoré stratia prirodzený strach z človeka. Na Aljaške, v Kanade, a verím, že aj na Slovensku platí, že = nebojácny medveď = mŕtvy medveď. Teda, je určený na odstrel.

Ako zabiť medveďa - smutné no pravdivé:

Všetci ľudia, ktorí v prírode nechávajú odpadky, vlastne takto zabíjajú medvede. Medvede chodia k odpadkom a strácajú prirodzený strach z človeka. Taký medveď je potom určený na odstrel.
Na Slovensku sú medvede na 99% plaché

Video z naších stretnutí s divočinou:

 

 

Donation

Go to top