Blog SlovenskyOtužovanie

Otužovanie detí áno či nie? Alebo môžu ísť deti do ľadových jazier?

Môžu ísť deti do ľadových jazier?

Môžu deti otužovať?

Deti Áno. Batoľatá nie.

Novorodenec a malé dojčatá  sa  vzhľadom na nie úplne vyvinutú termoreguláciu rýchlejšie spotia a rýchlejšie podchladia . Batoľatá do jedného roku preto netreba otužovať.  Dokonca je potrebné byť viac obozretný ak sa ide s batošatom do veľkej zimy (vraj už pod -5°C), a na druhej strane pri vyšších teplotách treba dávať pozor na prehriatie organizmu!

Deti nad 1 rok

Opatrne 🙂
Skôr len vlažná voda a podobne , určite nie do ľadovej vody, kde dieťatko može skôr zažiť šok, všetko s láskou a opatrne v tomto štádiu.

Väčšie deti

S deťmi je to tak, všetko opakujú po rodičoch. Ak chcete aby vaše deti otužovali, najlpepšie je ich viesť príkladom. Deti samé opakujú to čo vidia u rodičov, a ak budete otužovať vy, budú to chcieť vyskúšať aj vaše deti. Všetko ostatné nútenie a prehováranie je ako tak nefunkčné a zbytočne robí dieťaťu stres a zlú spomienku.

Deti môžu kľudne otužovať, avšak, nemajú byť vo vode tak dlho ako dospelí, výborne na psychiky a nácvik pôsobí sprcha, no a čo sa jazier týka, nech si dieťa vojde do vody, pokiaľ mu to je príjemné a pokiaľ sa odváži.

Možno to bude po členky, možno po kolená, po pás, a možno si aj zapláva, závisí od veku.   Pamatajte, že deti sú oveľa citlivejšie na vnem, a preto aj studenú vodu vnímajú inak, senzitívnejšie.   V každom prípade, dávajte naň pozor.

Radosť

Dôležitý aspekt otužovania ale aj akejkoľvek inej činnosti je, aby mal z nej človek radosť. Ak pozorujete deti, ktoré sa hrajú a šantia s kamarátmi, často je im jedno ze nemajú v zime rukavice, alebo sa v studenom potoku šalia a smejú bez okolkov či sťažnosti na chlad. Tak nech je to podobné aj keď chcá ísť do jazera.

Trošku sa ošpliechať, pošantiť, zasmiať, a dieťa bude ochotné ísť do vody, alebo sa aj samo bude pýtať.

Naša trojročná neter až plakala keď ju nechceli pustiť do rieky Váh, ktorý mal vtedy 7°C . Tak som ju vzal, vošla po kolená, a bola spokojná. Smiala sa a o 30 sekúnd upaľovala von. potom opať do vody a opať von. Stačilo jej. Zato z 13 stupňového Dunaja nechcela von vôbec. A pritom sa bojí vody. Klepala zubami o 106 a so smiechom sme ju vzali von.

Neraz vidíme starostlivé mamy ako kričia na deti, “poď sa obliecť, lebo prechladneš”  a asi nie je vždy  jednoduché, keď dieťaťu tečie sopel, ale treba nájsť taký zdravý stred aj v otužovaní a so zababušením detí to netreba prehánať.

Držím palce, a prajem veľa radosti z otužovania vašim detvákom aj vám.

Radosť detí z otužovania | deti | otužilci | otužovanie | radosť |  studená voda | deti v ľade

Show More

Related Articles

Back to top button