Blog Slovensky

Bratislavské jazero, ktoré vyzerá ako mapa Slovenska?

Malý Draždiak

Jazero malý Draždiak

Na Slovensku, v strede veľkého mesta (Bratislava),  je jazero, na ktoré, keď pozriete, ..hmm..  čo Vám pripomína? Mne prišlo na um, aha, veď to jazero vyzerá ako mapa Slovenska. Áno toto je Malý Draždiak v Bratislavskej Petržalke.

Petržalka mala povesť (a možno pre niekoho ešte stále má) betónovej džungle Slovenska. Komunistické sídlisko, paneláky. Ale nik nenapísal a nepovedal, ako krásna je príroda v niektoých jej častiach.  A v jednej časti kdebolo tambolo, tá časť sa volá Zrkadlový háj, nachádza sa skryté jazero Malý Draždiak.

Nie je veľké, má rozlohu 9 hektárov, povedzme ako 100 veľkých záhrad.  Pri prechádzkach Petržalkou objavíte jeho skrytú krásu.  Pre porovnanie jazero Veľký Draždiak má plochu 13 hektárov, čiže je o polovicu väčšie.

Ak chcete vidieť Malý Draždiak na naživo, choďte sa prejsť a užite si to.  Nadýchnete sa lesa, a v strede mesta sa zrazu stratíte do prírody. Zatiaľ si jazero vychutnajte aspoň na fotke.

Jazero Malý Draždiak, Petržalka, Bratislava, Slovakia
Jazero Malý Draždiak, Petržalka, Bratislava, Slovakia

V krátkosti história Draždiaku:

Toto jazero vzniklo ako dôsledok ťažby štrkov. A ako prišlo k svojmu názvu Draždiak?

Podľa horárne/hájovne  Chalúpka Gejzu Dražďáka. Táto chalúpka, či skôr horáreň so starobylou architektúrou, sa skrýva za plotom na Starhradsej ulici.  Keď chcete vedieť ako vyzerá, skúste prekukučkovať cez drevený plot, možno niečo uvidíte, a na fasáde zbadáte dátum CISP 1779. 

Malý Draždiak, Petržalka, Bratislava, Slovakia
Malý Draždiak, Petržalka, Bratislava, Slovakia

Ďalšie jazerá v a okolo Petržalky:

Ak chcete vidieť aj ďalšie jazerá Petržalky a blízkeho okolia, kliknite sem, a pravdepodobne Vás prekvapia ich farby, ktoré smelo môžeme nazvať  farbami Karibiku.

 

 

Show More

Related Articles

Back to top button