Základné informácie o otužovaní
Trending

Ako správne začať otužovať? Rady, tipy, postupy, informácie

Otužovanie v ľadovej vode a ako začať

Časté otázky k otužovaniu

Vlado ty otužuješ v ľadovej vode? Ty si blázon, to nie je nič pre mňa!  Ale možno by som to predsa len skúsil. Nie je otužovanie nebezpečné? Ako správne a bezpečne otužovať? Máš nejaký postup na správne otužovanie alebo návod?

Viacero ľudí z môjho okolia sa na mňa obrátilo s podobnými otázkami “ako začať otužovať”.

Na začiatok je dobré si uvedomiť, že studená voda neublíži. Kým horúca voda vie reálne  popáliť, ľadová voda nemôže zdravému človeku nijako ublížiť, je to bezpečné a všetko je hlavne o psychike.

Skúste si umyť ruky ľadovou vodou z kohútika. Už ste to zažili x-krát.
Dá sa to, že? A keď tam ruky podržíte dlhšie, nič sa nedeje.  Akurát môžete začať tlieskať špliechať, začať sa s tou vodou hrať, aby ste si tú chvíľu čo najviac užili. Lebo len tak držať ruky pod studenou vodou asi veľmi nedáva zmysel.

Tak to robia deti. Deti sú schopné sa hrať v studených potokoch, celé sa zmáčať a nevedomky tak deti otužujú, pričom ich hlavnou náplňou činnosti je hra. Deti robia prirodzené otužovanie hrou.

A o to tu práve ide – užiť si otužovanie, tešiť sa z toho, z každej minúty strávenej v studenej vode.

Hodinky pod snehom v ľadovej vode
Hodinky pod snehom v ľadovej vode

Je dobré či nevyhynutné začínať sprchou?

Akékoľvek otužovanie je lepšie ako žiadne.

Pred otužovaním v ľadovom jazere je potrebné  začať sprchou? Nie je to nutnosť, myslím, že sprcha viac vytrénuje myseľ “rozhodnutia” ísť do nepohodlia, aj keď sa vám nechce. Lebo studenú sprchu sa len tak človeku často nechce dávať.

Pre niektorých ľudí je otužovanie v sprche náročnejšie ako naraz a plynule sa ponoriť do studeného jazera. Môže to byť tiež tým, že do jazera môžete  ísť v skupinke a pravdepodobne aj v skupinke s  niekým pôjdete, kým  v sprche ste väčšinou sám, a tam vás nik nenamotivuje = pustiť si tú studenú vodu musíte sám/a.

Osobne studené sprchy davam stále a podrobnejšie sa téme studenej sprchy venujem v samostatnom článku.

Je už jeseň, alebo zima a rozmýšľate že začať otužovať je už neskoro ? Smelo do vody. Je to o rozhodnutí.  Vedomie, že to nie je nebezpečné vám može ukázať,  že je to len a len na vás, na vašej mysli. Samozrejme, ak športujete a ste v dobrej kondícii, zvládnete viac ako človek ktorý nešportuje a svoje telo vníma menej. Pre tých je dobré byť viac obozretný a so studenými jazerami začínať postupe. S otužovaním sa nemáte kam ponáhľať, je to dlhodobá aktivita.

Môžem z otužovania prechladnúť ?

Z  2-5-10 minútach v chladnej vode, … nepoznám nikoho kto by z otužovania prechladol. Ani ľudia ktorí mali často zápaly močových ciest nemali po otužovaní žiadne problémy.

Ochutnávanie ľadu spraví asi každý otužilec
Ochutnávanie ľadu spraví asi každý otužilec

Ako často otužovať?

Na dlhodobo priaznivé účinky otužovania je potrebnné zachovať pravidelnosť. Čiže nie len raz, áno zvládol som to, ale pravidelne aspoň raz za týždeň, myslím, že optimum je 2-3 krát do týždňa.  Samozrejme je to záťaž na organizmus, a ten následne potrebuje zregenerovať, netreba to preháňať. Sprchu si môžete dať každý deň. najlepšie ked vstanete.

Kedy dať otužovaniu pauzu?

Ked začínate cítiť chorobu, do vody radšej nechoďte. Aj keď mnohokrát, keď na mna niečo liezlo som do vody šiel a práve naopak, pomohlo mi to a lepšie som sa cítil. To však musíte odhadnúť každý sám, kedy ešte áno a kedy už nie.

Základ dlhodobého úspechu je radosť

Základ otužovania je radosť
Základ otužovania je radosť – hra s ľadom

Keď idete otužovať, je dôležité aby ste si to užili. Aby ste z toho mali radosť.

Prvé ponorenie do vody vie byť trošky šokujúce, pred tým sa naddýchnite a potom kľudne kričte , hrešte výskajte,  smejte sa alebo čokoľvek čo vám pomôže.  Zvyčajne je potrebné vydržať, potom chvíľu vnímate chlad a neskôr si telo na studenú vody zvykne, a začnete si vodu užívať.

Z mojich skúsenosti je potrebné vydržať pri jednotlivých teplotách :

Teplota približný čas po ktorom si to začnete ozaj užívať
okolo 14 °C 1 minúta
okolo 10 °C 2 minúty
okolo 6 °C 3 minúty
0-4 °C 4 minúty

Po tomto čase nastúpi krásny pocit slasti. U každého je tento čas individuálny v závislosti od množstva tuku, od trénovanosti , vnímavosti atď. Viac k téme ako dlho byť vo vode pri otužovaní.

Po otužovaní v ľadovej vode má človek červenú kožu, a vystúpia mu žily. Neľakajte sa, je to prirodzené.

Kúpanie v ľadovej vode v skupine je bezpečnejšie
Otužovanie s priateľmi – Kúpanie v ľadovej vode v skupine je bezpečnejšie

Voda pod 6 stupňov ( 6°C )

Keď voda začne klesať pod 6 stupňov nastane zásadná zmena.

  1. Jedna je, že prsty na rukách a chodidlá vedia skrehnúť tak, že človek môže mať problém sa obliecť. Práve preto mnohí ľudia držia ruky nad vodou, aby sa po otužovaní mohli pohodlne obliecť.
  2. Druhá vec je že pri vode s teplotou pod 6 stupňov vie niekto prvé minúty cítiť bolesť
    • Rezanie niektorí ľudia cítia akoby rezanie od ľadovej vody
    • Lámanie ak máte ponožky, rukavice alebo jednoducho ruky vonku, tak presne na miestach kde je rohranie medzi úplne obnaženou časťou tela vystavenej studenej vode a tou v teple, viete cítit bolesť.
      Zvyčajne predlaktia, holenné kosti a ak ste vo vode po krk, tak aj okolo krku

Toto treba vydržať, táto bolesť prejde po 2-4 minútach, a potom príde ten silný pocit radosti a vytešovania sa. Čas od času vedia muži pociťovať bolesť na svojej mužskej pýche, a ženy na bradavkách. Čo už, takto to je.

Pomôcky ktoré sa zídu pri otužovaní

  • Čiapka – cez hlavu uniká najviac tepla a práve mozog podchladenie veľmi cíti. Mnohí preto nosia čiapky
  • Pončo uterák – pri častokrát krkolomnom pootužovacom obliekaní vás uterákové pončo ochráni pred vetrom a tiež dodá trošku súkromia, aby ste nemuseli pred jazerom stepovať nahí
  • Termoska s teplým čajom – teplý čaj zahreje, pozor však aby ho vaše trasľavé ruky nevyliali
  • Podložka napr 50×50 cm, na ktorú sa môžete pri obliekaní postaviť.
  • Oblečenie, ktoré sa po otužovaní dá ľahko obliecť: tepláky, mikina, ľahko obuteľné topánky
  • Sekera na vysekanie diery v ľade. Aj keď na to sú rôzne techniky, zvyčajne sú miesta, kde sa ľudia chodia pravidelne otužovať a tam je buď už vysekaný ľad, alebo je len tenký, lebo nestihne zamrznúť do pôvodnej hrúbky.

Rukavice a topánky: Ak sa dá, chodťe bez nich a natrénujte svoje telo na otužovanie bez rukavíc a topánok, inak to vedie ku zlozvykom

  • Neoprénové ponožky/topánky o hrúbke max 2mm: v prípade, že človek ide do neznámeho terénu, aby si neporanil nohy. Mnohí statní otužilci však preferujú nie neoprénovú obuv, ale len gumenú aby si nohy ochladili poriadne.
  • Neoprénové rukavice  – len na vysekanie a odhadzovanie ľadu
    Viac k téme neoprénov.

Bezpečnosť a riziká

  1. Vždy otužujte triezvy s čistou mysľou a bez drog. Samotné otužovanie vám dodá toľko endorfínov, koľko vám nedá žiadna droga, a navyše budete bez výčitiek a s dobrým pocitom, že ste pre seba spravili ničo dobré.
  2. Dodržiavajte základy bezpečnosti, používajte zdravý rozum.
  3. Vždy choďte otužovať s niekým, nikdy nie sám.
  4. Neplávte ďaleko, ľadová voda je extrém, a v prípade že sa niečo stane, len ťažko Vás niekto pôjde zachraňovať ďaleko od brehu. Naopak, keď ste blízko brehu vo vode, kde dočiahnete nohami na zem, stále k vám môže niekto dokráčať, alebo aj vy dokráčať na breh.
  5. Ľad je ostrý, dajte pozor, vyhnite sa porezaniu. Aj pri hraní sa s ľadom (Určite si každý z vás bude chcieť chytiť ľad, a preto dávajte vešký pozor aby ste sa vyhli porezaniu. V chlade je vaša pokožka často znecitlivelá, a ranky ani nemusíte cítiť.
    Niektorí ľudia si berú neoprénové topánky alebo ponožky (hrúbky 3 mm) ktoré chránia zmrztnuté nohy pred poranením sa na ostrom snehu, alebo kamienkoch
    Rovnako zvyknú nosiť neoprénové rukavice, alebo držia ruky nad vodou.
  6. Maximálny čas ktorý sa odporúča stráviť vo vode je 22 minút. Je to hraničná hodnota, a pre mnohých však  5-10 minút splní účel
  7. NIKDY POD ĽAD
    Neplávajte pod ľad. Plávanie pod ľadom je maximálny extrém, v žiadnom prípade to neskúšajte. Je to hra so smrťou.
    Aj potápanie pod ľadom, kedy má človek so sebou dýchacie prístroje, má veľmi prísne pravidlá a je považované za jedno z najnebezpečnejších potápaní.
  8. Pri veľmi nízkych teplotách sa neodporúča ponárať hlavu. Cievy sa môžu zúžiť a človek môže mať obmedzený prietok krvi, môže sa mu točiť hlava, či v niektorých prípadoch aj odpadnúť.
  9. Ak ponárate hlavu pozor na uši, chladná voda v uchu spôsobuje syndróm surferského ucha. (viac si prečítajte tu)
  10. Lekár:  všetko robíte na vlastnú zodpovednosť, ak sa obávate, alebo myslíte, že máte nejaký zdravotný problém,  skonzultujte Váš nápad otužovať s vaším lekárom.

 

Počasie

Najpríjemnejšie je otužovať, keď nefúka. Ak je pri tom slnečno, je to len bonus. Vtedy sa naučíte zachytiť a vychutnať každý jeden slnečný lúč. Ideálne počasie je bezvetrie a slnečno. Keď je vietor je to oveľa náročnejsie.

Po otužovaní

Po otužovaní Vás chytí triaška, ktorá môže trvaž aj 30 minút. Jednoducho sa budete triasť (Otužilecká triaška).

Okamžite po vyjdení z jazera sa treba usušiť  a zahriať, zabehať zacvičiť, roztočiť ruky, aby sa teplá krv zo stredu tela čo najskor dostala do končekov prstov.

Keď je bezvetrie a svieti slnko, je to nádhera, skoro ako v lete na pláži  😀

Takýmto cvičením a hýbaním behaním sa skôr zahrejete.

Benefity otužovania

Otužovanie a benefity
Otužovanie a benefity
  • Zdravé účinky otužovania
  • Celková imunita
  • Posilnenie srdcovo cievneho systému, zvýšenie elasticity ciev
  • Duševná očista
  • Posilnenie psychiky , pevnej vôle, fakt že človek zvládne otužovanie, vás veľmi posilní, dôveru v samého seba, následne sebahodnotu, sebavedomie, s tým súvisí aj vytváranie zdravších a prospešných vzťahov. Je to taká nekonečná reťaz.
  • Posilnenie zdravých návykov
  • Zlepšenie telesnej kondície, upevňovanie zdravia
  • Zníženie šance respiračných ochorení

Neviem či to je úplne pravda, no počul som teóriu, že:

Tým, že sa telo vystaví takému podchladeniu, si telo myslí, že ide zomrieť, a automaticky spustí všetky pudy sebazáchovy produkciu všetkých hormónov a enzýmov ktoré má zabezpečiť aby organizmus prežil aj extrém. No a vtedy jednoducho vyjdete z vody a ste napumpovaní všetkým zdravým

Na spustenie tejto zdravej reakcie vraj stačí byť vo vode 2 minúty , na plné vytešenie sa z otužovania viď vyššie spomenutú tabuľku

PS1: Kategorizácia rekreačné otužovanie je  10°C a viac (ok určite nie do 30  🙂 aj keď v Katari som videl až 37°C )
PS2: Kategorizácia športové otužovanie je pod 10°C

Prehliadka u lekára.

Kedysi ste mohli robiť čo ste chceli, každý vedel, že to je na jeho vlastnú zodpovednosť. Dnes sa doba zmenila, a ľudia často prehadzujú zodpovednosť na iných. Dnes Vám už nikto nič nepovie, bez formulky = pozor robíte to na vlastnú zodpovednosť. A tak keď to vyjde, ľudia sú radi, že aký úspech dosiahli a chvália sa že to je ich zásluha, a keď to nevyjde, začnú to zvaľovať na iných, že to je ich chyba.

Takže: Robíte to na vlastnú zodpovednosť, a podľa mňa to stojí za to!

Prvá pomoc, ak sa niečo pri otužovaní stane

Bližšie informácie o prvej pomoci v prípade že sa niečo stane sme spísali do nasledovného článku o prvej pomoci.

Na záver + 1 minútová ochutnávka otužovania – video

Veľa zdaru a pevnej vôle Vám prajem a čo najviac radosti pri otužovaní.

Skupina otužilcov a plavcov

Ak sa chcete pridať, ste vítaní, tu je ucelená skupina otužilcov a plavcov:

Postup ako správne otužovať | Ako sa pustiť do otužovania | Ako začať otužovať | Ako sa začať otužovať  |  Ako začať s otužovaním | je bezpečné kupanie v ľadovej vode |  Ako správne začať s otužovaním | Odolnosť voči chorobám | základné pokyny | Kto sa môže otužovať?  | Otužilecká triaška  | kedy začať s otužovaním  |  kedy začať otužovať  | imunita | ako správne otužovať | ako často otužovať  |  otužovanie v jazere  |  otužovanie v rieke |  účinky otužovania | otužovanie a jeho účinky | ako sa spravne otuzovat | Wim Hof | ľadové medvede | ako casto otuzovat | ako začať s otužovaním | návod na otužovanie  |  ochutnávka otužovania |  otužovanie v jazere |  ako otužovať v jazere |  ako často otuzovať | respiracne choroby |  ako otuzovat | ako zacat otuzovat | ako zacat s otuzovanim | otuzovanie v jazere | ako sa otuzovat v sprche | Prečo a ako začať s otužovaním | preco otuzovat |  Jak zacit otuzovat |  Jak začít otužovat | Čo je otužovanie |  co je otužování | ako spravne otužovat

 

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button